حکم شکستن روزه در شرایط سخت جنگی

حکم شکستن روزه در شرایط سخت جنگی

آقای من! سلام علیکم و رحمة الله و برکاته. امروز، یکی از برادران انصار و در خلال برخوردهای با داعشی‌ها در موصل و درنتیجه شدت گرما و شرایط نبرد، نتوانست روزه‌اش را کامل کند و افطار نمود. درباره برادران انصاری که می‌جنگند، حکم آن و حکم روزه در چنین شرایطی چیست؟

جواب

و عليكم السلام ورحمة الله وبركاته …دوستم درود خداوند بر شما.
مسئله‌ای بجز قضاکردن، بر او نیست.
به طورکلی، هر فردی که در شرایط کاری #سخت و دشواری است که روزه برایش دشوار است، اشکالی ندارد که افطار کند و بعداً قضا نماید. ولی بر اوست که روزه را امتحان و آزمایش کند. اگر (بین خود و بین خداوند) فهمید که از کامل‌نمودن روزه ناتوان است، بر اوست که افطار کند و روزه‌اش را بعداً #قضا_نماید. هر انسانی، نسبت به خود و حالش بیناست. همین فرد است که بین خود و بین خدا، توانایی و طاقت خود نسبت به تحمل‌نمودن در شرایط دشوار را مشخص می‌کند.

سید_احمد_الحسن_ع
1 تیر 1396

 

السلام عليكم ورحمة الله سيدي
احد اخوتنا الانصار واثناء المواجهات العنيفة اليوم مع الدواعش في الموصل ونتيجة لشدة الحر وظروف المعركة لم يستطيع اكمال الصيام فافطر ماحكمه وماحكم الصيام في هكذا ظروف بالنسبة للاخوة الانصار المقاتلين ؟

جواب

وعليكم السلام ورحمة الله وبركاته
حياك الله حبيبي
ليس عليه شيء غير القضاء.
وعموما من يكون في ظروف عمل صعبة وقاسية يتعسر معها الصيام لااشكال ان افطر ويقضي لاحقا ولكن عليه ان يجرب الصيام واذا وجد (بينه وبين الله ) انه عاجز عن إتمام الصيام فله ان يفطر ويقضي الصيام لاحقا. وكل انسان بصير بنفسه وحاله وهو من يقرر بينه وبين الله طاقته على التحمل في الظروف القاسية.

سید_احمدالحسن_ع
27 رمضان المبارک 1438