در تفسیر سوره قدر از ائمه ع روایت شده که حضرت فاطمه ع شب قدر است، مراد و مقصود از آن چیست؟

در تفسیر سوره قدر از ائمه ع روایت شده که حضرت فاطمه ع شب قدر است، مراد و مقصود از آن چیست؟

بسم الله الرحمن الرحیم
و الحمد لله رب العالمین، و صلی الله علی محمد و آل محمد الائمة و المهدیین

در تفسیر سوره ی فاتحه و متشابهات ذکر کردم که حضرت فاطمه ع باطن شهر است و ظاهر آن امیر المومنین ع است و شهر علم محمد ص است و در مقابل سه نام پروردگار، الرحیم، الرحمن، الله ، قرار می گیرند. آنان سه رکن هدایت هستند و تجلی سه رکن اسم اعظم، الله، الرحمن، الرحیم، می باشند.

و همه علم، در شهر است. پس هرگاه خواسته شود که از شهر فرود یابد، از دوازه شهرخارج می شود و ترتیب نزول به این صورت است که اول از باطن دروازه و سپس از ظاهر دروازه به سوی خلق راه می یابد و باطن دروازه فاطمه ع می باشد و نزول در آن شکل می گیرد و ایشان ظرف علم باطن است. و علم و هر آنچه در شهر علم ( رسول الله ص یا قرآن) وجود دارد در آن قرار می گیرد. همان طوری که در متشابهات بیان کردم.

قرآن در شب قدر و در فاطمه ع نازل می شود و شب قدر، همان فاطمه ع است همان طوری که اهل بیت ع فرمودند: ( ما حجج الهی هستیم و فاطمه حجت خدا بر ماست) و نیز فرمودند: ( فاطمة ام ابیها ) و مادر همان ظرف است و فاطمه یا باطن همان ظرفی است که قرآن در آن نازل می شود و قرآن، محمد ص است. این همان معنی دوم باطن این حدیث منقول از رسول الله ص است که می فرماید: ( لولاک لما خلقت الافلاک، و لولا علی لما خلقتک، و لولا فاطمة لما خلقتکما) ( ای احمد اگر برای تو نبود افلاک را نمی آفریدم و اگر علی نبود تو را نمی آفریدم و اگر فاطمه نبود هر دوی شما را نمی آفریدم).

و فاطمه ع همان ظرف و جایگاه نزول قرآن و باطن دروازه شهر است که از لبریز شدن این ظرف حکمت به مردم می رسد لذا وجود آن ضروری است و با فقدان آن نظام خلق از هم خواهد پاشید زیرا او علیها السلام رکنی از ارکان سه گانه است و او ظرف و جایگاه نزول قرآن است.

 

سید احمد الحسن

متشابهات ج 4 سوال 137