شبهه احتجاج به انجیل «برنابا» توسط امام رضاع و سید احمدالحسن ع و عدم تایید انجیل برنابا توسط احمدالحسن ع

شبهه احتجاج به انجیل «برنابا» توسط امام رضاع و سید احمدالحسن ع و عدم تایید انجیل برنابا توسط احمدالحسن ع

انجیل برنابا و امام رضاع و امام احمدالحسن ع

جدیدا شبهه ای توسط عده ای معاند که دست خود را در دستان منافقین گذاشتند؛مطرح شده است و چه اتحادی است بین این دو گروه معاند و منافق.
گوارایتان باد

اما شبهه این است که می گویند امام رضاع به انجیل برنابا احتجاج نموده اند وحتی خود سیدع در کتاب فتنه گوساله به این انجیل احتجاج نموده اند ولی ایشان ع در کتاب همگام با بنده صالح ج۲، احتجاج به این کتاب را غیرعاقلانه توصیف نموده اند چرا که این انجیل صددرصد کذب است و…
پس سیداحمدالحسن ع به امام رضا ع توهین نموده است و حاشاه.
و کلام خودشان نیز متناقض است پس…

اما پاسخ:

اولا :ثابت کنید که امام رضا ع به انجیل برنابا احتجاج نموده اند.
یک نص از امام رضاع ارائه دهیدکه به انجیل برنابا،احتجاج کرده باشند.
حتی این انجیل تا قرن۱۵میلادی در احتجاجات مسلمانان نیز مطرح نبوده است،پس چطور امام رضا ع بدان احتجاج کردند؟؟؟

ثانیا :شاید بگویید که سیدع در کتاب فتنه گوساله به این انجیل احتجاج کردند ولی این سخن نیز کذبی بیش نیست زیرا ایشان در کتاب فتنه گوساله فرمودند که انجیل برنابا نزد نصاری ،قابل اعتماد نیست و آنان به انجیل های چهارگانه_متی و مرقس و لوقا و یوحنا_اعتقاد دارند.
و برای آنان از این انجیل استفاده نکردندبلکه برای مسلمین که مخاطب این کتاب بودند از این انجیل_که مسلمین بدان معتقدند _مطلبی ذکر کردند.

به کلام سیداحمدع در کتاب فتنه گوساله توجه کنید:
“می گویم: همه این مسائل، بسیار است تا این قوم از جاده صراط مستقیم بیرون روند وعیسی را خدا بدانند وبه پیامبری محمد ص و وصایت علی ع ایمان نیاورند؛ بااینکه برخی از آنان به پیامبر ص ایمان آوردند -همان طور که گذشت- اینکه اولین کاروانی که به پیامبر ص ایمان آورد، کاروانی از نصارای حبشه بود.
در تورات وانجیل های 4گانه ای که امروز موجود است ونصارا آن را قبول دارند، برخی از اشاره های پیامبر -محمدص- وعلی ع وجود دارد وبسیاری از اشاره هایی که به مهدی ع از فرزندانش اشاره دارد” فتنه گوساله ج1

به عبارت امام ع دقت کنیم: “در تورات وانجیل های 4گانه ای که امروز موجود است ونصارا آن را قبول دارند” اینجا فقط امام ع مقبولین نزد نصارا را مطرح می کند واین سخن امام ع روشن است؛ بعد ایشان ع سخن را کامل می کند وبعداز اینکه نقطه فاصله یا پایان سخن می گذارد می فرماید: “در انجیل برنابا تصریحی از عیسی ع است که او آمده است تا به محمد ص بشارت دهد ومرد دیگری که به مختار رمزگذاری شده است…” تاپایان سخن ایشان ع.

امام ع تفاوت بین انجیل های 4گانه وبین انجیل برنابا را بیان می کند؛ چون سخنش فقط در مورد مطلبی است که در انجیل برنابا موجود است و الا چرا ذکر می کند که فقط انجیل های 4گانه مورد قبول آنان است وبعدفقط انجیل برنابا را ذکرمی کند تا با آن بر مسلمانان احتجاج کند؟؟؟

امر بسیار واضح است برای انسان منصف که حتی سیدع در کتاب فتنه گوساله،انجیل برنابا را حجت نمی دانند.

پس این شبهه نیز از پایه بی اساس است و نشان دهنده بی انصافی و تزویر صاحب آن است.
.
اما در ادامه سعی داریم تا مسائلی را در ادامه آن توضیحات بیان کنیم . حجت های خداوند با هر گروهی بر طبق معتقدات خودشان سخن میگفتند !

و این سخنی ست از مولانا امام موسی بن جعفر الکاظم علیه السلام :
« ألزموهم بما ألزموا به أنفسهم »
آنان را ملزم سازید، به چیزی که خود را به آن ملزم ساخته اند.
تهذیب الاحکام، ج8، ص58، ح190 و الاستبصار، ج3، ص292

فرزند امام موسی بن جعفر علیه السلام یعنی امام علی بن موسی الرضا علیه السلام نیز از شیوه برخوردار بودند و از آن در بحث با علمای ادیان دیگر بهره میبردند !

اما شبهه اینجاست که آیا امام رضا علیه السلام از انجیل #برنابا در بحث هایشان استفاده میکردند یا خیر ؟!

هر ادعایی نیاز به دلیل قطعی دارد و تا دلیل قطعی بیان نشود شخص مغالطه ادعای بدون استدلال کرده است!

نظر ما این است که انجیل برنابا مورد استفاده امام رضا علیه السلام نبوده است و دلایلی داریم که آنها را بیان خواهیم کرد !

قبل از هر چیزی این مسئله را باید بدانیم که در اعتقادات مسیحیان چهار کتاب نخست از عهد جدید به عنوان انجیل بیان میشود !

و آنان سایر کتاب های عهد جدید را به عنوان انجیل نمیشناسند !

و آن چهار کتاب نخست از عهد جدید عبارت اند از :
متی، مرقس ،لوقا و یوحنا

پس وقتی امام رضا علیه السلام با آنها مناظره میکنند طبق معتقدات مسیحیان با آنها رفتار میکنند!

امام رضا علیه السلام به نصرانی میفرمایند :
ای نصرانی! اگر با انجیل خودت که به آن اعتقاد داری، برای تو استدلال کنم، به حقانیت اسلام اقرار خواهی کرد؟

همچنانکه بیان کردیم مشخص می شود وقتی امام رضا علیه السلام بخواهد با معتقداتشان برای آنان دلیل بیاورد لفظ سخن انجیل بر میگردد به این چهار کتاب نه کتب دیگر چراکه مسیحیان هر چند به کتب دیگر عهد جدید پایبند و ایمان دار هستند اما آنرا انجیل نمی نامند !

به این چهار کتاب ، اسفار اربعه نیز گفته میشود و اسفار از واژه سِفر (sefr ) می آید و در عبری سِفر به معنی کتاب هست ! پس اسفار اربعه به معنی کتب چهارگانه می باشد !( البته با اسفار اربعه ملا صدرا اشتباه نشود)

هنگامی که امام رضا علیه السلام در محاجه با عالم مسیحی میخواهند برای آنها دلیل بیاورند به سِفر های انجیل اشاره میکنند یعنی همان اسفار اربعه که در نزدشان انجیل نام دارد چون آنان سایر کتب به جز متی و مرقس و لوقا و یوحنا را انجیل نمیدانند !

به عنوان مثال به این بخش از مناظره امام رضا علیه السلام توجه کنید :

امام علیه السلام به نسطاس رومی فرمود:
آیا سفر سوم انجیل را در حفظ داری؟
نسطاس گفت: خیلی خوب از حفظ دارم.
سپس امام به رأس الجالوت (بزرگ یهودیان) رو کرد و فرمود:
آیا تو هم انجیل را می خوانی؟
گفت: آری، به جان خودم سوگند.
فرمود: آیات سفر سوم را برگیر. اگر در آن، ذکری از محمّد و اهل بیتش بود، به نفع من شهادت ده و اگر نبود، شهادت نده. سپس امام علیه السلام سفر سوم را قرائت کرد تا به نام پیامبر صلی الله علیه و آله و سلّم رسید. پس متوقف شد و به جاثلیق رو کرد و فرمود: ای نصرانی، تو را به حق مسیح و مادرش، آیا می دانی که من از انجیل آگاهی دارم؟
جاثلیق: آری.

کتاب سوم انجیل در نزد مسیحیان همان انجیلِ لوقاست !

و نکته قابل توجه نیز اینجاست که در این مناظره امام علیه السلام از نقش پر رنگ لوقا به جاثلیق (لقب عالمان مسیحی بود) میگوید !

جاثلیق: از حواریون عیسی بن مریم خبر ده، آن ها چند نفر بودند
و نیز از علمای انجیل، آن ها چند نفر بودند؟
امام علیه السلام از شخص آگاهی سؤال کردی. سپس فرمود:
حواریون دوازده نفر بودند و اعلم و افضل آن ها «لوقا» بود. ..

در حقیقت همچنانکه بیان کردیم روایت و کتاب منسوب به برنابا نزد مسیحیان به عنوان کتب معتبر عهد جدید به حساب نمی آید چه رسد به آنکه آنرا در ردیف انجیل بنامند !

و برای اینکه خواننده محترم یقین بیشتر پیدا کند که امام رضا علیه السلام طبق همین اسفار اربعه با عالم مسیحی مناظره کردند توجهتان را به این قسمت معطوف خواهیم کرد :

امام علیه السلام: افزود: ای نصرانی! این سخن مسیح را در انجیل به خاطر داری که فرمود من به سوی پروردگار شما و خود می روم و «فارقلیطا» می آید و دربارة من به حق شهادت می دهد آن گونه که من دربارة او شهادت دادم و همه چیز را برای شما تفسیر می کند

امام علیه السلام طبق معتقدات عالم مسیحی به اسفار اربعه احتجاج کرده اند ! و این بیان امام رضا علیه السلام در سفر چهارم در انجیل، که همان انجیل یوحنا میباشد ،آمده بود و هم اکنون نیز با کمی تغییرات جزئی در آن موجود است !

البته واژه فارقلیط، پریکلیتوس بوده و در زبان عرب به دلیل نوع تلفظشان تبدیل شده است ، چون (گ چ پ ژ ) تلفظ نمیشود بجای پ ، ف خوانده میشود مثل پارسی و فارسی

و این قسمت در انجیل منتسب به شخص یوحنا فصل پانزده قسمت 26 آمده است

که آنان در طول گذر زمان پریکلیتوس را به پاراکلیتوس تغییر داده اند تا معنای آن به تسلی دهنده تغییر کند! همچنانکه بسیاری دیگر از نام ها را از کتاب مقدسشان حذف کردند !

یوحنا 15: 26
لیکن چون تسلی دهنده که او را از جانب پدر نزد شما می‌فرستم آید، یعنی روح راستی که از پدر صادر می‌گردد، او بر من شهادت خواهد داد.

بله امام علیه السلام طبق معتقدات خود مسیحیان با آنها احتجاج میکردند بخاطر همین هم از امام رضا علیه السلام از یوحنا نزد شخص مسیحی سخن به میان آورد ! چراکه یکی از اسفار اربعه آنان منسوب به یوحنا می باشد ! و آنرا انجیل میدانند !

به این بخش توجه کنید :

امام علیه السلام هم اکنون انصاف را رعایت کردی ای نصرانی.
آیا کسی را که عادل بود و نزد مسیح عیسی بن مریم بر همه مقدم بود، می پذیری؟
جاثلیق: این مرد عادل کیست؟ نامش را ببر.
امام علیه السلام: دربارة یوحنای دیلمی چه می گویی؟
جاثلیق: به به! محبوب ترین فرد نزد مسیح را بیان کردی !

پس واضح است که امام علیه السلام دقیقا طبق چیزی احتجاج نمودند که در بیان آنان انجیل بود !
و باید گفت که سخنان منسوب به #برنابا نزد آنان حتی به عنوان انجیل به حساب نمی آید تا اینکه بخواهند با آن قانع شوند !

پس همچنانکه ما با دلیل مسئله عدم احتجاج امام رضا علیه السلام به این کتاب دروغین را ثابت نمودیم از معاندین نیز میخواهیم با دلیل قطعی و علمی نظر ما را رد کنند نه با مغالطه و نه با ادعاهای بدون دلیل !

و با دلیل ذکر کنند که امام رضا علیه السلام به این انجیل دروغین که هیچ یک از مسیحیان به آن اعتقادی ندارند استناد کرده اند !