طليعه‌ی بهار، آغاز ظهور

طلیعه بهار - آغاز ظهور

طليعه‌ی بهار، آغاز ظهور

آب زنید راه را، هین كه نگار می‌رسد، مژده دهید باغ را، بوی بهار می‌رسد …

مژده كه انتظار هزاران ساله‌ی بشریت به سر آمد …

اینك یمانی ؛ طلیعه‌ی ظهور امام زمان مان،

ای مردمان، سفیر امام زمان مان رسید.

اینك یمانی؛ طلیعه‌ی ظهور و طلایه‌دار لشكر امام مهدی (ع) دعوت خود را آغاز نموده است.

منتظران، اكنون سفیر امام زمان (ع) برای مقدمه سازی ظهور امام مهدی (ع) دعوت خویش را آغاز كرده است.

ای شیعیان، فرستاده‌ی امام مهدی (ع) ما را به یاری و نصرت دین خدا فراخوانده است.

اینك یمانی از سوی امام مهدی (ع) مامور به ابلاغ پیام ایشان به همه عالم شده و ما اكنون در دوره‌ی دعوت یمانی (ع) قرار گرفته‌ایم …

اما یمانی كیست؟ و دوره‌ی دعوت یمانی كدام است؟ و او چه نقشی در حوادث آخرالزمان خواهد داشت؟

پرچم یمانی، پرچم هدایت و هدایت كننده‌ترین پرچم است.

امام باقر(ع) فرمود: در پرچـم‌ها پرچـمى هدایت كننده‌تر از پرچم یمانى نیست و آن پرچم هدایت است. چون كه شما را به صاحبتان دعوت می‌كند، و اگر یمانى خروج كرد فروختن اسلحه حرام مى‌شود. و اگر یمانى خروج كرد، بپا خیز بسوی او . كه همانا پرچمش پرچم هدایت است و جایز نیست مسلمانان از او سرپیچى كنند، و اگر كسى این كار را انجام دهد از اهل جهنم مى‌باشد. زیرا كه او دعوت به حق و هدایت به راه راست مى‌كند . غیبت نعمانی، ص ۲۶۴ . بحار الأنوار، ج ۵۲، ص ۲۳۲٫

طبق روایات و احادیث، یمانی، دعوت كننده به سوی حق و هدایت كننده به راه راست است كه شش ماه قبل از ظهور مولا امام زمان(عج) و همزمان با سفیانی و خراسانی، خروج (قیام) خواهد كرد.

پس از بررسی نشانه‌های آخرالزمان مطمئن می‌شویم كه هم اكنون باید با احتیاط بسیار نسبت به بررسی ادعای هر فردی كه مدعی صاحب این امر است، همت گمارد، چون قطعا باید پس از تحقق علامت‌های قطعی ظهور، فردی نیز به عنوان منجی وجود داشته باشد، خصوصا این كه مطابق روایات متعدد افراد بسیار اندكی توفیق شناخت و یاری این منجی را خواهند یافت و عموم فقها و پیروان گمراه آنان از تكذیب كنندگان قائم آل محمد (ع) خواهند بود.(برای خواندن مقاله در خصوص دشمنان قائم (ع) اینجا    و        اینجا را کلیک فرمائید)

شناخت چه شخصیتی در آخرالزمان واجب است؟

رسول الله (ص) فرمود: قیام سه نفر یعنی خراسانی و سفیانی و یمانی در یك سال و در یك ماه و در یك روز واحد است. هدایت‌كننده‌ترین پرچم، پرچم یمانی است. او هدایت به سوی حق می‌كند. یوم الخلاص ص ۵۴۷

امام صادق (ع) فرمود: قیام سه نفر یعنی خراسانی و سفیانی و یمانی در یك سال و در یك ماه و در یك روز واحد است. هدایت‌كننده‌ترین پرچم، پرچم یمانی است. او هدایت به حق می‌كند. غیبت طوسی،ص ۲۷۱٫ الارشاد ج ۲ ص ۳۵۷٫ غیبت نعمانی ص ۲۲۵٫ بحار الأنوار ج۵۲ ص ۲۱۰٫

امام باقر(ع) فرمود: در پرچـم‌ها پرچـمى هدایت كننده‌تر از پرچم یمانى نیست و آن پرچم هدایت است. چون كه شما را به صاحبتان دعوت می‌كند، و اگر یمانى خروج كرد فروختن اسلحه حرام مى‌شود. و اگر یمانى خروج كرد، به پا خیز به سوی او. كه همانا پرچمش پرچم هدایت است. و جایز نیست مسلمانان از او سرپیچى كنند، و اگر كسى اینكار را انجام دهد از اهل جهنم مى‌باشد. زیرا كه او دعوت به حق و هدایت به راه راست مى‌كند. غیبت نعمانی ص ۲۶۴٫ بحار الأنوار ج ۵۲ ص ۲۳۲٫

نكات مهم از این روایت

»جایز نیست هیچ مسلمانی از او سرپیچى كند ، و اگر كسى این كار را انجام دهد از اهل جهنم مى‌باشد.«

و امر به اطاعت محض از این شخص به این معنى مى‌باشد كه یمانى، صاحب ولایت الهى است و هیچ كس صاحب این ولایت نمى‌باشد به طوری كه سرپیچی از او، انسان را وارد جهنم كند (حتى اگر نماز بخواند و روزه بگیرد) مگر این كه از خلفاى خداوند در زمین باشد كه عبارتند از پیامبران (ع)  و مرسلین (ع)  و امامان (ع)  و مهدیین (ع)

«او دعوت به حق و هدایت به راه راست مى‌كند.«

و دعوت به حق و راه راست یا صراط مستقیم به معنى این است كه این شخص اشتباه نمى‌كند تا مردم را به باطل بكشاند، یا این كه آنها را از حق خارج سازد. و این به معنای این است كه او معصوم و منصوص العصمة است . بنا بر این، این قید در حدیث، ثمره‌ی بزرگی در مشخص كردن شخصیت یمانی دارد. و برداشت هر معنى دیگری از این جمله (دعوت به حق و هدایت به راه راست مى‌كند) آن را لغو و بی‌فایده می‌كند. زیرا دیگر روشن كننده‌ی خصوصیات شخصیت یمانى نمى‌باشد. و ائمه علیهم السلام از گفتن كلام لغو مبرا هستند. پس نتیجه می‌گیریم یمانی، حجتی از حجت‌های خدا در زمین است و معصوم و منصوص العصمة است.

امام سجاد (ع) فرمود: عصمت در ظاهر خلقت (چهره) نیست كه با آن شناخته شود و معصوم نخواهد بود مگر كسی كه به او وصیت شده باشد.(معانی الاخبار ص ۱۳۲)

پس باید حتما یمانی (ع) در وصیت پیامبر (ص)، ذكر شده باشد.

«و اگر یمانى خروج كرد فروختن اسلحه حرام مى‌شود.«

حرام شدن فروش اسلحه فقط در زمان قیام اهل بیت (ع) صورت می‌گیرد:

امام باقر(ع) فرمود: اگر جنگی برای ما (اهل بیت ع) بود، سلاح را برای آنها (دشمنان ما) حمل نكنید (نفروشید) و هر كس كه سلاح را برای دشمنانمان حمل كند، مشرك است. كافی- ج ۵ ص ۱۱۲

پس حتما باید یمانی نیز یكی از اهل بیت (ع) باشد كه هنگام خروج ایشان خرید و فروش سلاح حرام می‌شود.

سه نشانه اصلی: (وصیت، پرچم و سلاح پیامبر خدا ص)

امام باقر (ع) فرمود: هر چیزی برای شما ایجاد اشكال یا شبهه كند وصیت و پرچم و سلاح پیامبر خدا (ص) جای هیچ گونه شبهه و اشكال برایتان باقی نمی‌گذارد… بر حذر باشید از كسانی كه خود را به دروغ به آل محمد نسبت می‌دهند. كه همانا برای آل محمد و علی (ع) پرچمی (فقط یك پرچم) است و برای دیگران پرچم ها. پس در جای خودت ثابت باش و از هیچ‌كس ابداً تبعیت نكن تا مردی را از فرزندان حسین (ع) ببینی كه با او وصیت رسول خدا (ص) و پرچم او و سلاح او باشد. تفسیر العیاشی ج ۱  ص ۶۴ . بحار الأنوار ج ۵۲  ص ۲۲۲ . إلزام الناصب ج ۲  ص ۹۶

می‌دانیم كه در آخرالزمان مطابق این روایت برای آل محمد و علی (ع)، فقط یك پرچم است و در روایت دیگر امام باقر (ع) مشخص شد كه دارنده‌ی پرچم حق، شخص یمانی است و در روایتی دیگر امام باقر ع صریحاً به شیعیان امر می‌فرمایند كه هرگز از كسی نباید اطاعت نمود مگر این شخص. و قطعاً این شخص نمی‌تواند امام مهدی (ع) باشد چون در این صورت اطاعت از یمانی كه قبل از امام مهدی (ع) است، حرام می‌شود و این با كلام دیگر ایشان در مورد سرپیچی نكردن از یمانی متناقض است. پس این شخص كسی جز یمانی نخواهد بود. و هم چنین در این حدیث هم تأكید به وجود تنها یك پرچم برای اهل بیت (ع) فرموده‌اند و در روایت دیگر، پرچم یمانی را پرچم حق معرفی فرموده‌اند، پس یمانی باید از آل محمد و علی و از خاندان اهل بیت (ع) باشد و دقیقاً در این حدیث مشخص كرده كه با وصیت پیامبر (ص) خواهد آمد، پس او نیز باید وصی پیامبر ص باشد.

وصیت پیامبر (ص)

و از امام صادق (ع) از پدرانش (ع) نقل شده: در شب وفات رسول الله (ص) علی (ع) را خواست تا قلم و دواتی آماده كند پس رسول الله (ص) املا كرد و على مى نوشت، تا به آن جا رسید كه فرمود: یا على! بعد از من دوازده امام مى‌باشند و بعد از آنها دوازده مهدى. پس تو یا على اوّلین دوازده امام مى باشى…. و تو پس از من خلیفه و جانشین من بر امتم هستى، هر گاه وفاتت رسید، خلافت را به فرزندم حسن واگذار كن، چون او وفاتش رسید آن را به فرزندم حسین زكىّ شهید مقتول بسپارد،….و تا آن جا كه فرمودند: پس از وفات فرزندم علی الهادی خلافت را به فرزندش حسن فاضل واگذارد، و چون وفات او برسد، آن را به فرزندش محمد كه مستحفظ از آل محمّد(ص) است، تسلیم كند، و ایشان دوازده امامند. بعد از آن دوازده مهدى مىی‌باشند. پس وقتى كه زمان وفاتش فرا رسید، خلافت را به فرزندش كه اوّلین مهدیین است مى‌سپارد، و براى او سه نام است. یك نامش مانند نام من، و نام دیگرش نام پدر من است و آنها عبدالله و احمد، و نام سوّمین مهدى است و او اوّلین مؤمنان است. (بحار الأنوار: ج ۵۳ ص ۱۴۷، الغیبة للطوسی: ص ۱۵۰، غایة المرام: ج ۲ ص ۲۴۱)

و معلوم است كه اولین مهدیین در زمان ظهور امام مهدی (ع)، حضور دارد و او اولین مومن به امام مهدی (ع) در ابتدای ظهور و حركت امام (ع) است تا مقدمات را برای ظهور آماده سازد، همان گونه كه در وصیت نبی اكرم (ص) آمده است و از این جا است كه شخصیت یمانی با مهدی اول منطبق می‌شود.

همانا یمانی آماده كننده مقدمات ظهور در زمان امام مهدی (ع) است و از ۳۱۳ نفر می‌باشد و پرچم را به امام مهدی (ع) تحویل می‌دهد و مهدی اول نیز در زمان ظهور حضور دارد و اولین مؤمنین به امام مهدی (ع) در ابتدای ظهور و پیش از قیام است، پس به ناچار در میان این دو نفر (یمانی و مهدی اول) باید یكی از آنها بر دیگری حجت باشد و از آنجا كه ائمه و مهدیین بر همه‌ی خلق حجتند. پس باید مهدی اول بر یمانی حجت باشد اگر آنها را دو نفر فرض كنیم. كه در این صورت مهدی اول، رهبر قیام و آماده سازی برای ظهور خواهد بود و یمانی در فرض مذكور باید پیرو رهبر اصلی(مهدی اول) باشد، و این غیر صحیح است زیرا مطابق نص روایات، یمانی، رهبر اصلی قیام و آماده سازی ظهور است، پس لازم است كه یمانی همان مهدی اول و مهدی اول همان یمانی باشد.

برای شرح و توضیح پرچم و سلاح پیامبر خدا ص نیز كه از دیگر نشانه‌های بسیار مهم یمانی ع است، می‌توانید از این لینک مطالب بیشتر  را مطالعه فرمائید.

روایات اهل بیت (ع)، مهدی اول را با اسم و صفت و محل تولد به طور دقیق توضیح داده‌اند.

اسمش احمد و كنیه اش عبد الله -به زبان عبری اسراییل- یعنی مردم ناچار هستند او را اسراییلی بنامند.

پیامبر (ص) فرمود: اسمم احمد هست و عبد الله هستم و اسمم اسرائیل است هرچه به او دستور داد به من هم داد و هر چه به او اشاره كرده به من نیز اشاره كرده است. (تفسیر العیاشی: ج ۱ ص ۴۴، البرهان: ج ۱ ص ۹۵، بحار الأنوار: ج ۷ ص ۱۷۸)

مهدی اول، اولین نفر از ۳۱۳ یار اصلی امام مهدی (ع) است. بر اساس روایات از بصره است و بر گونه‌ی راستش اثری است و در سرش شوره دارد و بدنش مانند بدن موسی ابن عمران است و مهر نبوت را در كمر دارد و وصیت رسول الله (ص) همراه اوست و او اعلم مردم پس از ائمه به تورات و انجیل و قران است و در ابتدای ظهورش جوان است. پیامبر فرمود: «جوانی را یاد كرد و فرمود هرگاه آمد با او بیعت كنید كه او خلیفه‌ی مهدی (ع) است.» (بشارة الإسلام: ص ۳۰٫ إمتاع الأسماع للمقریزی: ج ۱۲ ص ۲۹۶)

و امام باقر (ع) در وصف مهدی اول فرمود: او شخصی است سرخ و سفید دارای چشمانی گود و فرو رفته و ابروانی پرپشت و برجسته و شانه‌ای پهن و بر سرش شوره (پوسته‌ای كه از سر فرو می‌ریزد) و بر صورتش اثری است. خداوند موسی (ع) را رحمت كند. (غیبت نعمانی: ص ۲۱۵)

و امیر المؤمنین (ع) در خبری طولانی نقل فرموده: «… بدانید كه اولین آنها (۳۱۳ نفر) از بصره و آخرین آنها از ابدال (دسته‌ی تبدیل‌شدگان مانند حرّ) است..» (بشارة الإسلام: ص ۱۴۸)

و امام صادق (ع) در خبری طولانی اسم یاران امام مهدی (ع) را چنین آورده: «…از بصره…به نام احمد…» (بشارة الإسلام: ص ۱۸۱)

و امام باقر (ع) فرمود: «براى خداى تعالى گنجى در طالقان است نه طلاست و نه نقره بلكه دوازده هزار نفر در خراسان‌اند كه شعارشان ” احمد… احمد” است و رهبر آنها جوانى از بنى هاشم سوار بر قاطرى سپید رنگ أست و پیشانى‌بندی قرمز رنگ بر پیشانی بسته است، گویی به او مى‌نگرم كه از رود فرات هم مى گذرد اگر دعوت او را شنیدید، به سوى او بشتابید حتى اگر مجبور باشید سینه خیز بر روی یخ‌ها حركت كنید (منتخب الأنوار المضیئة: ص۳۴۳) و احمد اسم مهدی اول است.

برای این منجی نشانه‌های بسیاری در كتب آسمانی و روایات شیعه و سنی وجود دارد كه در این سایت به صورت مختصر برای دیگر ادیان ترجمه شده است.

برای آشنایی با تاریخچه‌ی دعوت یمانی (ع) به مقاله‌ی تاریخچه ای از دعوت مبارک  مراجعه فرمایید.